Skip to content

Naujos ES tarpvalstybinės elektroninės prekybos PVM taisyklės

2020 m. pradžioje „1stopVAT“ paskelbė naujas ES tarpvalstybinės elektroninės prekybos veiklos „verslas vartotojui“ (B2C) PVM taisykles, įsigaliosiančias 2021 m. liepos 1 d. 

Nuo šiandien ES valstybės narės pradeda savanorišką registraciją vieno langelio principu veikiančiame (OSS) ir vieno langelio principu veikiančiame importo (IOSS) portaluose. 

Dar kartą pažiūrėkime, kas keičiasi nuo 2021 m. liepos 1 d.

Ribos. Dabartinės B2C nuotolinės prekybos fizinėmis prekėmis ribos (35 000 EUR arba 100 000 EUR, priklausomai nuo konkrečios valstybės narės) bus panaikintos, jas pakeis nauja 10 000 EUR riba, taikoma visoje ES. Nuotolinė prekyba fizinėmis prekėmis, nesiekianti šios naujos ES masto ribos, bus apmokestinama PVM valstybėje narėje, kurioje yra įsisteigęs prekybininkas, o jei jo steigimo vieta nėra ES – PVM nebus taikomas.

PVM mokėtojo registracija. Internetiniai prekybininkai, palengvinantys B2C prekybą, galės registruotis PVM mokėtojais tik vienoje ES valstybėje narėje (per OSS platformą). To pakaks PVM už visą nuotolinę prekybą fizinėmis prekėmis ES deklaruoti.

Tiekėju laikomas prekybininkas. Įmonės, teikiančios elektronines sąsajas, tokias kaip prekyvietės ar platformos („Amazon“, „eBay“ ir kt.), ir palengvinančios nuotolinę B2C prekybą fizinėmis prekėmis, tam tikrais atvejais (pvz., nuotoliniu būdu parduodamos į ES importuojamas fizines prekes, kurių vertė neviršija 150 EUR ir (arba) palengvindamos B2C prekybą fizinėmis prekėmis ES, kai per elektroninę sąsają prekes perduodantis prekybininkas nėra įsteigtas ES) PVM mokėjimo tikslais bus laikomos šių prekių tiekėju, net jei prekes klientams iš tiesų parduoda prekyviete ar platforma besinaudojančios įmonės. Tiekėju laikomos įmonės turės rinkti ir sumokėti PVM už šiuos pardavimus. Prekyvietės / platformos taip pat galės būti registruojamos PVM mokėtojomis OSS sistemoje.

Importuotų mažos vertės siuntų neapmokestinimas PVM. Importuotų mažos vertės siuntų (maža vertė – iki 22 EUR) PVM lengvata bus panaikinta. Tai reiškia, kad visoms fizinėms prekėms, pirktoms iš trečiosios šalies ar trečiosios teritorijos prekybininkų ir importuotoms į ES, bus taikomas importo PVM. Visi ES neįsisteigę prekybininkai ir tiekėjai laikomi prekybininkai galės registruotis IOSS platformoje. Jei ne ES įsisteigę pardavėjai nesiregistruos IOSS, PVM turės sumokėti klientas, importuodamas įsigytas fizines prekes į ES. Dėl to gali smarkiai sumažėti tokių pardavėjų perskaičiavimo kursas, nes ES klientai nėra įpratę, kad jiems būtų taikomi paslėpti mokesčiai muitinėje prie ES sienos. 

ES neįsisteigusiems prekybininkams taikomos dvi registravimosi IOSS ir sistemos naudojimo išimtys:

  1. Trečiosios šalies ar trečiosios teritorijos prekybininkas parduoda fizines prekes tam pačiam pirkėjui, o šių prekių vertė, jei jos yra gabenamos vienoje pakuotėje, siekia daugiau nei 150 EUR. Tokiu atveju prekės bus apmokestinamos importuojant įsigytas fizines prekes į ES, o importo PVM turės sumokėti klientas ES; ir (arba)
  2. Trečiosios šalies ar trečiosios teritorijos pardavėjas palengvina prekių pardavimą prekyvietėje ar platformoje. Tokiu atveju prekyvietė ar platforma bus laikoma tiekėja ir taps atsakinga už importo PVM mokėjimą. Tačiau jei šių fizinių prekių, parduodamų ES klientams, vertė viršija 150 EUR ir jei jos yra gabenamos vienoje pakuotėje, importo PVM turės sumokėti klientas ES.

Atminkite, kad šie pakeitimai galioja tik B2C prekybai.

Įsitikinkite, kad jūsų įmonė yra pasirengusi laikytis naujų PVM taisyklių, taikomų elektroninei prekybai ES, o jei kyla abejonių, susisiekite su mumis.